Současnost školky

Obecná charakteristika mateřské školy

Mateřská škola ve Hvožďanech má svoji budovu, patřící OÚ, která prošla v roce 2013 velkými vnitřními i vnějšími úpravami. Její technický stav je velmi dobrý.

Budova je jednopatrová. V přízemí se nachází školní kuchyň, sklady a přilehlé prostory patřící ke školní kuchyni, sklad hraček, ředitelna, sklad lůžkovin, hygienické zařízení, vodárna, sklad pomůcek pro výchovnou práci, kotelna. V poschodí pak nalezneme třídu MŠ a hernu, která slouží zároveň jako ložnice (s rozkládáním lehátek). Dále sociální zařízení, šatna a umývárna pro děti, sklad pomůcek. Jsou zde i dvě malé místnosti sloužící jako výdejna obědů pro MŠ a ZŠ. V druhé části poschodí je umístěna jídelna pro ZŠ,  odpoledne družina, šatna pro děti a učitelky a sociální zařízení.

Kotelna školy slouží k vytápění prostor MŠ, ŠJ a přilehlé ZŠ. V roce 2013 proběhla celková rekonstrukce celé budovy ke snížení energetické náročnosti vytápění. Došlo k výměně oken, zateplení celé budovy, na školní zahradě provedeno 20 vrtů a kotelna přestavěna na vytápění tepelným čerpadlem.

Kuchyň MŠ po dohodě s OÚ byla v měsíci červenci a srpnu 2015 zcela přestavěna a vybavena novým moderním zařízením, které splňuje veškeré hygienické požadavky a dává prostor k novým možnostem přípravy jídel ve školním stravování.

MŠ je jednotřídní. Předškolní vzdělávání se organizuje zpravidla pro děti od 3 (2,5) do 6 (7 - děti s odloženou školní docházkou) let, věkové složení je heterogenní. Děti se přijímají do předškolního vzdělávání na základě zápisu. Termín přijímacího řízení stanoví ředitelka školy po dohodě se zřizovatelem. O termínu zápisu je veřejnost informována prostřednictvím plakátů, Třemšínských listů, rozhlasu OÚ a na internetových stránkách školy. Ředitelka školy rozhodne o přijetí dětí ve správním řízení. Provoz MŠ je od 6.30 - 16.30 hodin.

Věcné podmínky

MŠ má přiměřeně velké prostory, dětský nábytek, tělocvičné nářadí a zdravotně hygienická zařízení jsou uzpůsobena potřebám a počtu dětí, jsou zdravotně nezávadná, bezpečná. Vybavení hračkami, pomůckami a materiály je velmi dobré. Hračky a pomůcky jsou průběžně doplňovány a obnovovány, dětmi i pedagogy plně využívány. Hračky jsou umístěny tak, aby je děti dobře viděly a aby si je mohly samy brát a ukládat, jsou stanovena pravidla pro jejich využívání (dětmi i pedagogy).

Děti se samy svými výtvory podílejí na úpravě a výzdobě prostředí, dětské práce jsou přístupné rodičům a veřejnosti.

V roce 2013 při celkové rekonstrukci budovy byly prostory mateřské školy nově vymalovány, přestavěny prostory umývárny, sprchy a toalet, třídy vybaveny novým kobercem a nábytkem.

V roce 2014 byla rekonstruována šatna MŠ i 1. třídy, chodba a schodiště a nově vybavena nábytkem a upraveny prostory výdejní kuchyňky pro MŠ.

Na jižní stranu MŠ se rozkládala velká školní zahrada se dvěma pískovišti, několika zahradními průlezkami a skluzavkami, kolotočem, houpačkami a novým zahradním altánem a dvěma bazény. Hezky působily vysázené ovocné stromky, ovoce z nich bylo využíváno ve školní jídelně. Při celkové rekonstrukci budovy v roce 2013 po zavedení 20 hlubinných vrtů byly prostory zahrady zcela zničeny. S její novou celkovou úpravou se začalo v dubnu 2014 a 1. 9. 2014 se otevřel zcela nový prostor s multifunkčním vybavením pro všestranné využití dětí mateřské školy.

Dá se říci, že za poslední tři roky prošla budova mateřské školy a jejích přilehlých prostor velkými změnami, které svědčí o velmi dobré spolupráci obecního úřadu (p. starostky M. Balkové), místních organizací a ZŠ a MŠ Hvožďany.

V blízkosti mateřské školy se nachází i nové dětské hřiště s různorodým využitím, které je též využíváno. Prostory umožňují dětem rozmanité pohybové, výchovné a hravé aktivity a zvyšují tělesnou zdatnost dětí.

Mateřská škola spolupracuje se základní školou, místními organizacemi, Základní uměleckou školou v Rožmitále pod Třemšínem a školkami v okolí. (Březnice, Bubovice, Starý Smolivec.)

Pedagogičtí pracovníci:

zástupce ŘŠ pro MŠ - Marie Levá